Awards

2010 Award Nominees

Harry Hood Memorial Trophy

This trophy is awarded annually to the high school football player who exemplifies the standard in playing ability, school citizenship, fair play and scholastic standing.

The selection of the award winner is made by the special committee.

A scholarship of approximately $500.00 will be awarded to the trophy recipient upon registration at an educational institution of their choice next fall.

Harry Hood Memorial Trophy Winners


Kas Vidruk Lineman Trophy

This trophy is awarded annually to a WHSFL player who typically plays the "down lineman" position.  The Kas Vidruk award winner displays a high standard in playing ability, school citizenship, fair play and scholastic standing.

The selection of the award winner is made by the WHSFL coaches. A plaque will be awarded to the winner and a perpetual trophy will be presented to the player's school to be kept for a one year period.

Kas Vidruk Lineman Trophy Winners


John Potter/D'Arcy Bain Sports Physiotherapy Award

This award will be presented annually to a grade 12 graduating high school football player who plans to continue their football career. The selection will be based on the development and progress made by a player during their high school playing career.

The selection of the award winner is made by a special committee. A bursary will be awarded to the player at the time of registration for further education and participation in a higher level football program.

John Potter/D'Arcy Bain Physiotherapy Bursary Winners


Robert W. Whitlaw Memorial Award

This award is presented annually to a rookie (grade 9 or 10) high school football player who displays the characteristics of Bob Whitlaw. Criteria will include excellence on the field, in the classroom and the community.  The selection of the award winner is made by the WHSFL coaches.

Robert W. Whitlaw Memorial Award Winners


Jim Foubister Award

This award will be presented annually to a high school football player who displays the following: excellence on the field, sportsmenship, teamwork and overall good person. The selection of the award winner is determined by the officials of the league. 

Jim Foubister Memorial Award Winners

Elite Performance Centre Player of the Year

2004
AA Division:
Offence - Evan Bowness, Churchill
Defence - Wayne Coombs, Oak Park
A Division:
Offence - Tyler Gardner, Sturgeon Creek
Defence - Kevin Magee, Beaver Brae
2005
Vidruk Division:
Offence:  Kevin Hayes, St. Paul's
Defence:  Wayne Coombs, Oak Park
Currie Division
Offence:  Erin Sesak, Miles Mac
Defence:  Joey Ledoux, St. John's
2006
Potter/Vidruk Division:
Offence: Kevin Hayes, St. Paul's
Defence: Daniel Cobb, St. Paul's
Currie Divsion:
Offence: Terry Carmody, Fort Frances
Defence: Ty Sampson, Dryden
2007
Offensive
Potter Division: David Anderson, St. Paul's
Vidruk Division: Abdul Sesay, Kelvin
Currie Division: Kirk Kantyluk, Murdoch MacKay
Defensive
Potter Division: Kevin Kwasny, St. Paul's
Vidruk Division: Evan Cleem, Kildonan East
Currie Division: Richard Baldaro, Oak Park 2
2008
Offensive
Potter Division: Nicholas Cobb, St. Paul's
Vidruk Division: Kienan LaFrance, Sturgeon
Currie Division: Devon Kozar, Portage
Defensive
Potter Division: Tom Black, Oak Park
Vidruk Division: Duncan Terpstra, Tec Voc
Currie Division: Mike Hauptkorn, Murdoch
2009
Offensive
Potter Division: Ben Allen, Kelvin
Vidruk Division: Brett Macfarlane, Grant Park & Dustin Herda, Miles Mac
Currie Division: Kurt Goodrich, West Kildonan
Defensive
Potter Division: Ryan Ditchfield, Sisler
Vidruk Division: Cody MacInnes, Portage
Currie Division: Brock Wittevrongel, Murdoch MacKay
2010
Offensive
Potter Division: Nic Demski, Oak Park
Vidruk East Division: Derek Tager, Miles Macdonell
Vidruk West Division: Sylvester Alexander, Grant Park
Currie Division: Edward Mas, St. John's
Defensive
Potter Division: DJ Lalama, St. Paul's
Vidruk East Division: Brock Wittevronga, Murdoch MacKay
Vidruk West Division: Spencer Riche, Vincent Massey Brandon
Currie Division: Braden Vankoughnett, Dakota
2011
Offensive
Potter Division: Zach Regert, Sturgeon Heights
Vidruk East Division: Colton Smith, Miles Macdonell
Vidruk West Division: Michael Ritchott, Grant Park
Currie Division: Tyree Cayer, Elmwood
JV Conference: Sean Wake, River East
Defensive
Potter Division: Leon Cererini, St. Paul's
Vidruk East Division: Matt Brydges, Kildonan East
Vidruk West Division: Jamie Turek, Maples
Currie Division: Jonathan Chaves, Sisler
JV Conference: Donovan Hillary, River East
2012
Offensive
Potter Division: Jayden McKoy, Miles Mac
Vidruk Division: Michael Rishott, Grant Park
Currie Division: Dylan Minshull, Neelin
JV Conference: Trevor Wright, St.Paul's
Defensive
Potter Division: Leon Cenerini, St.Paul's
Vidruk Division: Marc Morales, Kelvin
Currie Division: Chris Brown-Fillion Steinbach
JV Conference: Mason Bennett, Vincent Massey
2013
Offensive
Potter Division: Alex Taylor, St.Paul's
Vidruk Division: Jon Remple, Sturgeon Heights
Currie Division: Tyler Byron, West Kildonan
JV Conference: Steinn Mcintosh, Vincent Massey
JV Conference: Michael Raflaab, Kelvin
Defensive
Potter Division: Donovan Hillary, River East
Vidruk Division: Marcus Brown, Garden City
Currie Division:Andrew Ricards, Elmwood
JV Conference: Jarod Ott, Vincent Massey
2014
Offensive
Potter Division: Brady Oliviera, Oak Park
Vidruk Division: Marcel Arruda-Welch, Garden City
Currie Division: Rylee Nepinak, St.Johns
Defensive
Potter Division: Derek Dufault, Dakota
Vidruk Division: Jeff Kim, Kelvin
Currie Division: Justin Krause, Lorette
 
2015
Offensive
Potter Division: Ethan Paul, Sisler
Potter Division: Michael Rauflaub, Kelvin
Vidruk Division: TJ Prodon, Elmwood
Currie Division: Mathieu Cornborough, St.Norbert
JV Conference: Brayden Desjarlais, Sisler
Defensive
Potter Division: Marcel Arruda-Welch, Garden City
Vidruk Division: Michael Geglawa, River East
Currie Division: Reilly Gordon, Lorette
JV Conference: Erik Rivera Ospina, Oak Park
2016
Offensive
Potter Division: Andreas Dueck, Vincent Massey Wpg
Vidruk Division: Mack Adams, Vincent Massey Brdn
Currie Division: Mathieu Cornborough, St.Norbert
JV Conference: Brock Canvanagh, Vincent Massey Wpg
Defensive
Potter Division: Cole Adamson, Oak Park
Vidruk Division: Torian Kitt, Miles Mac
Currie Division: Justin Krause
JV Conference: James Bruin, Oak Park

Coaching Staff of the Year

 

 


Heavy Metal Design Coach of the Year

  • 2013: Beau Wilkes, Garden City 
  • 2014: Jamie Peters, Steinbach
  • 2015: Beau Wilks, Garden City
  • 2016: Grant McMillan, St.John's

 


Rick Symonds Memorial Assistant Coach of the Year

  • 2013: Rick Symonds, Elmwood
  • 2014: Corbin Boughen, West Kildonan
  • 2015: Russell Wallace, Maples 
  • 2016: David Black, Oark Park

 


Arnie Taylor Volunteer Award

 

The WHSFL Honour Roll

Each football team may nominate up to 7 players to the "Honour Roll". This honour role recognizes individual leadership, academics and attitudes towards football.